۲۴ خرداد

نانورس ها مواد منحصر به فردی هستند که به عنوان مواد افزودنی برای ساخت نانوکامپوزیت ها و بهبود قابل توجه خواص مواد پلیمری به کار می روند. نانورس‌ها کانی‌هایی هستند که حداقل یکی از ابعاد آنها در حد نانومتر باشد. این مواد به‌دلیل ارزانی و در دسترس بودن ، توجه زیادی در زمینه فناوری‌نانو به خود جلب کرده‌اند، همچنین اندازه کوچک این مواد آنها را قادر ساخته تا بتوانند با مواد دیگر که در این زمینه وجود دارند، رقابت کنند.

نانورس ها در زیرمیکروسکوپ الکترونی با قدرت تفکیک بالا، شامل صفحات کوچک و نامنظم رسی هستند که درحدود ۱نانومتر ضخامت و۱۰۰ نانومترقطردارند. در سال۱۹۸۰ با تهیه نانوکامپوزیتهای نایلون و رس در صنایع خودروسازی، نانوکامپوزیت های نانورس شناخته شدند.

نانورس‌ها غالباً برای اصلاح خواص مکانیکی موادپلیمری،‌آنها را با پرکننده‌ها تقویت می‌کنند. خالص بودن و ظرفیت تبادل کاتیونی، دو خصوصیت مهم برای موفقیت نانورس‌ها ـ به‌عنوان عامل استحکام در پلیمر‌هاـ به شمار می‌رود. رس‌ها موادی ارزان هستند که می‌توان با تغییر یون‌ها، اشباع کردنشان با عناصر فلزی و تیمار کردنشان با اسیدها، آنها را به کاتالیزور مناسب تبدیل کرد. درواقع امکان به کارگیری رس ها در مقادیر بسیار کم باعث کاهش وزن، استحکام بالاتر و کاهش خارق العاده عبور گازها در موادی مثل پلیمرها می شوند. پلیمرها در صنعت پلاستیک و بسته بندی مواد غذایی به کار می روند و این بازاری بزرگ برای آنها به شمار می رود.

نانورس هایی که به خوبی آماده شده و با مقادیر کم(کمتر از ۵%) به یک ترکیب پلیمری اضافه شده و می توانند نانوکامپوزیت های پلیمری (بدون تفاوت خیلی زیاد در ظاهر پلاستیک) تولید کنند که خصوصیات بسیار برجسته ای مانند وزن سبک تر، خواص ضدخش و خواص عبورناپذیری در برابر گازها و اشتعال پذیری کمتر ایجاد کنند.

نانو رس ها به دلیل ویژگی های خاصشان، درصنعت داروسازی وپزشکی مورد توجه بسیاری قرارگرفته اند. این رس ها در ساخت انواع داروها به عنوان ماده خام و موادکمکی در سنتز دارو مورد استفاده قرار می گیرند.

نانورس ها در داروها می توانند: یک دارو را از تخریب محافظت کنند، جذب دارورا از طریق تسهیل توزیع آن از غشای روده افزایش دهند، باعث تعدیل اثربدن بردارو شده و توزیع بافتی را تغییردهند.

کاربردهای نانو رس (نانو کلی)

نانو کلی ها کاربردهای بسیار مهمی در بخش های مختلف دارند. برخی از موارد مهم در زیر بیان شده است:

تولید پلاستیک

این ذرات قابل اشتعال نیستند، بنابراین در حفاظت در برابر آتش برای پلاستیک ها استفاده می شوند. نانو کلی در مواد اولیه پلاستیک مخلوط می شوند که باعث کاهش مقدار مواد قابل احتراق در این محصولات می شوند. هنگامی که پلاستیک می سوزد، لایه ای تشکیل می دهد که از سوختن پلاستیک جلوگیری می کند.

 صنایع غذایی

نانو کلی ها به عنوان یک افزودنی پلاستیکی در فیلم های بسته بندی مواد غذایی یا بطری های نوشیدنی نیز استفاده می شود. پلاستیک در اثر ترکیب با این ذرات نانو تقویت می شود و اکسیژن کمتری به فیلم بسته بندی نفوذ می کند. بنابراین مواد غذایی بیشتر دوام می آورند یا دی اکسید کربن کمتری از بطری خارج می شود. پلاستیک های فراوری شده با نانو کلی همچنین دارای خواص سایش بهبود یافته، استحکام کششی بالاتر، انبساط حرارتی کمتر، کیفیت سطحی برتر و خواص پردازش بسیار خوب هستند.

تولید رنگ

نانو رس به طور گسترده در صنایع تولید رنگ استفاده می شود. از این ذرات در صنایع تولید رنگ برای بهبود پوشش استفاده می شود. نانو رس ها می توانند اثرات رادیواکتیو سزیم را خنثی کنند و برای کاهش آلودگی رادیواکتیو استفاده می شوند.

بستر حیوانات

به عنوان بستر حیوانات از جمله گربه از مخلوط سپیولیت، زئولیت، بنتونیت یا مونت موریلونیت استفاده می شود. این ذرات نانو با قابلیت جذب بالا برای آب و عناصر ایجاد کننده بو در مدفوع و ادرار گربه استفاده می شوند. استفاده از نانورس ها به عنوان پرکننده برای پوشش های پلیمری در منسوجات نیز در حال بررسی است.

تولید گریس

نقش نانو رس در این صنعت به عامل  پرکننده و تثبیت کننده است .

تولید تایر

با افزودن ذرات نانومتری خاک رس به لاستیک، خواص آن به طور قابل ملاحظه ای بهبود پیدا می کند که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱ – افزایش مقاومت لاستیک در برابر سایش
۲-  افزایش استحکام مکانیکی
۳-  افزایش مقاومت گرمایی
۴- کاهش قابلیت اشتعال
۵- بهبود بخشیدن اعوجاج گرمایی

  • تولید اورینگ ودرزبند : ممانعت از نشت گاز و موادشیمیایی از درون اورینگ
  • صنایع الکترونیک: انواع مدار چاپی و قطعات الکترونیکی
  • ساختمان :  انواع پروفیل وقطعات اکستروژن و پانل ها
  • تصفیه آب و فاضلاب : به عنوان جاذب برای ترکیبات آلی و فرار و آلاینده های الی یا معدنی موجود در پساب و فاضلاب
  • کشاورزی  : ازآن می توان برای حاصلخیزی خاک بیابان استفاده کرد چراکه از این ذرات میتوانند قدرت حفظ آب در خاک را افزایش دهند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.