۲۴ خرداد

نانورس ها مواد منحصر به فردی هستند که به عنوان مواد افزودنی برای ساخت نانوکامپوزیت ها و بهبود قابل توجه خواص مواد پلیمری به کار می روند. نانورس‌ها کانی‌هایی هستند که حداقل یکی از ابعاد آنها در حد نانومتر باشد. این مواد به‌دلیل ارزانی و در دسترس بودن ، توجه زیادی در زمینه فناوری‌نانو به خود جلب کرده‌اند، همچنین اندازه کوچک این مواد آنها را قادر ساخته تا بتوانند با مواد دیگر که در این زمینه وجود دارند، رقابت کنند.

 

نانورس ها در زیرمیکروسکوپ الکترونی با قدرت تفکیک بالا، شامل صفحات کوچک و نامنظم رسی هستند که درحدود ۱نانومتر ضخامت و۱۰۰ نانومترقطردارند. در سال۱۹۸۰ با تهیه نانوکامپوزیتهای نایلون و رس در صنایع خودروسازی، نانوکامپوزیت های نانورس شناخته شدند.

نانورس‌ها غالباً برای اصلاح خواص مکانیکی موادپلیمری،‌آنها را با پرکننده‌ها تقویت می‌کنند. خالص بودن و ظرفیت تبادل کاتیونی، دو خصوصیت مهم برای موفقیت نانورس‌ها ـ به‌عنوان عامل استحکام در پلیمر‌هاـ به شمار می‌رود. رس‌ها موادی ارزان هستند که می‌توان با تغییر یون‌ها، اشباع کردنشان با عناصر فلزی و تیمار کردنشان با اسیدها، آنها را به کاتالیزور مناسب تبدیل کرد. درواقع امکان به کارگیری رس ها در مقادیر بسیار کم باعث کاهش وزن، استحکام بالاتر و کاهش خارق العاده عبور گازها در موادی مثل پلیمرها می شوند. پلیمرها در صنعت پلاستیک و بسته بندی مواد غذایی به کار می روند و این بازاری بزرگ برای آنها به شمار می رود.

نانورس هایی که به خوبی آماده شده و با مقادیر کم(کمتر از ۵%) به یک ترکیب پلیمری اضافه شده و می توانند نانوکامپوزیت های پلیمری (بدون تفاوت خیلی زیاد در ظاهر پلاستیک) تولید کنند که خصوصیات بسیار برجسته ای مانند وزن سبک تر، خواص ضدخش و خواص عبورناپذیری در برابر گازها و اشتعال پذیری کمتر ایجاد کنند.

نانو رس ها به دلیل ویژگی های خاصشان، درصنعت داروسازی وپزشکی مورد توجه بسیاری قرارگرفته اند. این رس ها در ساخت انواع داروها به عنوان ماده خام و موادکمکی در سنتز دارو مورد استفاده قرار می گیرند.

نانورس ها در داروها می توانند: یک دارو را از تخریب محافظت کنند، جذب دارورا از طریق تسهیل توزیع آن از غشای روده افزایش دهند، باعث تعدیل اثربدن بردارو شده و توزیع بافتی را تغییردهند.

کاربرد نانو رس ها:

  • تهیه رنگ وجوهر
  • به عنوان فازتقویتی ماتریکس پلیمرها برای تهیه نانوکامپوزیت ها
  • تهیه گریس ها
  • پزشکی وداروسازی
  • وسایل آرایشی
  • تصفیه فاضلاب های شهری وصنعتی
  • کشاورزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.