۰۵ شهریور

امروزه لباس آنتی باکتریال طرفداران کثیری را از آن خود کرده است، افراد با استفاده از این البسه ضد میکروبی، از مزایای ویژه‌ای برخوردار می‌شوند. به جرأت می‌توان گفت بهترین البسه‌ای که برای استفاده‌های روزانه مناسب هستند، لباس‌های آنتی باکتریال می‌باشند، چرا که کوچک‌ترین خطر و ضرری به پوست بدن نمی‌رسانند.

یکی از بهترین بسترها برای رشد و شیوع انواع میکروارگانیسم‌ها، منسوجات هستند. با افزایش آگاهی مردم از مقوله سلامت، بعضی از مردم توجه خود را به آموزش و محافظت خود در برابر عوامل بیماری‌زای مضر جلب کرده‌اند. برای صنعت منسوجات، این مورد خیلی زود اهمیت پیدا کرد که حفاظت افراد از باکتری‌ها، از حفاظت پارچه لباس از فرسوده‌شدن مهم‌تر است.

برای تولید لباس آنتی باکتریال از فناوری نانو استفاده می‌شود، درواقع تولید لباس‌های آنتی باکتریال فقط یکی از مزایای پیدایش تکنولوژی نانو است که در صنعت نساجی به نحو احسن از آن استفاده شده است.

برای ایجاد خاصیت ضد میکروارگانیسم‌ها (باکتری، میکروب، قارچ و …) از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. یکی از متداولترین روش‌ها اضافه کردن مواد آنتی باکتری مانند نانو اکسید روی در حین فرآیند تولید الیاف مصنوعی می‌باشد.

در روش‌های مختلف تولید الیاف مثل الکتروریسی می توان نانو ذرات را به محلول یا مواد مذاب اضافه نمود. در مورد الیاف طبیعی مثل الیاف سلولزی و پروتئینی طبیعی امکان ضدباکتری کردن در حین فرایند تولید وجود ندارد و باید در مرحله تکمیل (finishing ) کالا را ضدباکتری نمود. برای ضدباکتری نمودن محصولات نهایی هم می توان از روش آغشته سازی یا اسپری استفاده نمود که در این روش ها به ترتیب از ثبات و ماندگاری تکمیل کاسته خواهد شد.

پوشاک آنتی باکتریال، پوشاکی است که با بهره‌مندی از وجود انواع نانو ذراتی که دارای خاصیت ضد باکتری هستند، تولید می‌شود و دارای ویژگی‌های منحصر به فردی از جمله موارد زیر است:

  • از نفوذ و رشد انواع باکتری‌ها و میکروب‌ها جلوگیری می‌کند.
  • مانع از نفوذ آلودگی‌های خطر آفرین برای پوست می‌شود.
  • از بروز بسیاری از عفونت‌های پوستی پیشگیری می‌کند.
  • از پوست بدن به نحو احسن محافظت می‌نماید.
  • مانع از بروز انواع حساسیت‌های پوستی می‌شود و خود هیچ حساسیتی برای پوست ایجاد نمی‌کند.
  • در فاصله‌های به مراتب طولانی‌تری کثیف می‌شود.
  • پوست به مراتب کمتر در معرض خطر انواع بیماری‌ها و عارضه‌هاست.

یکی از نانوذراتی که جهت ایجاد خاصیت آنتی باکتریالی در منسوجات کاربرد فراوان دارد، نانو اکسید روی است که علاوه بر قیمت بسیار مناسبتر نسبت به سایر نانوذرات، کارایی به همان اندازه را دارد. نانو اکسید روی علاوه بر تولید پارچه‌های لباس زیر در تولید انواع پارچه‌های دیگر اعم از پارچه‌های لباس‌های ورزشی، صنعتی، پزشکی و پارچه‌های بهداشتی نیز استفاده می‌شود.

لباس زیر آنتی باکتریال نیز نسلی جدید از الیاف مصنوعی هستند که با کمک تکنولوژی نانو تولید و به بازار عرضه می‌شوند. استفاده از تکنولوژی نانو و نانو ذرات در تولید پارچه‌های لباس زیر سبب شد که باکتری‌ها نتوانند به این لباس‌ها منتقل شوند و در آن‌ها رشد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.